Aktualności

 

Zapraszamy do udziału w konkursie


Jak wydobywa się emocje – zajęcia bibllioterapeutyczne

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Dnia 2 czerwca 2022 r. w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom odbyło się spotkanie z Panem Tomem Justyniarskim – autorem  książek dla dzieci. Pan Justyniarski jest zdobywcą   międzynarodowej nagrody „Doskonałość świata” i wielkim miłośnikiem zwierząt.

Teksty jego autorstwa przeczytali dzieciom:

Pani Beata Białowąs – Członek Zarządu Województwa Śląskiego,

Pani Alina Kucharzewska – Rzecznik Wojewody Śląskiego,

Pani Hanna Piórecka-Nowak – Rzecznik Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny,

Pani Aleksandra Pietruszewska – Dyrektor Publicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Czerwionce-Leszczynach,

Pan Czesław Żemła – przewodnik po familokach, znawca gwary śląskiej,

Wowa – uczeń SP nr 5 w Czerwionce-Leszczynach.

Naszym gościem była również pani Kamila Siedlarz-Nowy, która zaprezentowała wiele właściwych zachowań człowieka w stosunku do zwierząt.


 Finał konkursu plastycznego “Jak wyobrażasz sobie śląskiego utopca?”

Zajęcia plastyczne z uczniami Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 7 w Rybniku

Zajęcia plastyczne “Laurka dla Mamy” z uczniami kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rybniku

Zajęcia plastyczne “Wiosenne inspiracje” z dziećmi ukraińskimi i polskimi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w RybnikuOgólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem

“Biblioteka – świat w jednym miejscu”

8-15.05.2022 r.

Corocznie Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek. Jest to program promocji czytelnictwa oraz bibliotek.

Cele programu: podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji, zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Nauczycielom polecamy stronę Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej “WOM” w Rybniku“WOM” Rybnik zaprasza do skorzystania z oferty szkoleń KALENDARZ SZKOLEŃPolecamy WOMikowe kolorowanki – pobierz załącznik.

Zapraszamy do zabawy wraz z Womikiem: escape room w bibliotece


W piątek 22 kwietnia w bibliotece odbyły się zajęcia plastyczno-techniczne dla dzieci ukraińskich i polskich. Było kolorowo, świątecznie, kreatywnie i wesoło.


Wady i zalety każdego z nas – zajęcia biblioterapeutyczne  dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rybniku


Mam tę supermoc w sobie – zajęcia biblioterapeutyczne  dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rybniku


 


 

 

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rybniku proponuje wsparcie dla uchodźców z Ukrainy:

 1. Korzystanie z bezpłatnego Internetu.
 2. Skanowanie, kserowanie i drukowanie niezbędnych dokumentów.
 3. Dla dzieci polecamy książkę „Bajki ukraińskie”, zawierającą tekst w języku ukraińskim i polskim. Księgozbiór w języku ukraińskim będzie na bieżąco wzbogacany.
 4. Zestawienie bibliograficzne „Jak rozmawiać z najmłodszymi o trudnych tematach – wojnie, uchodźcach”.
 5. Wystawę książek zawartych w zestawieniu bibliograficznym.
 6.  Polecamy 27 książeczek w wersji elektronicznej dla dzieci w różnym wieku. Na specjalnej stronie zamieściło je wydawnictwo książek familijnych Stary Lew ze Lwowa. Można je pobrać tutaj: https://starylev.com.ua/promotion/elektronni-dytyaci-knygy-bezkostovno
 7. Język polski jako obcy – nauczanie
 8. Uczeń cudzoziemski w środowisku szkolnym

 

Hubernsʹka pedahohichna biblioteka v Rybnyku, shcho znakhodytʹsya na vulytsi Khrobreho, 27, proponuye taku pidtrymku bizhentsyam z Ukrayiny:

 1. Vykorystannya bezkoshtovnoho Internetu.
 2. Skanuvannya, kserokopiyuvannya ta druk neobkhidnykh dokumentiv.
 3. Dlya ditey rekomenduyemo knyhu «Bajki ukraińskie» z tekstom ukrayinsʹkoyu ta polʹsʹkoyu movamy. Knyhobirnya ukrayinsʹkoyu movoyu bude postiyno popovnyuvatysya.
 4. Bibliohrafichnyy spysok «Yak hovoryty z naymenshymy na neprosti temy – viyna, bizhentsi».
 5. Vystavka knyh, vklyuchenykh do bibliohrafichnoho spysku.
 6. My rekomenduyemo 27 elektronnykh knyh dlya ditey riznoho viku. Simeynyy knyhovydavetsʹ lʹvivʺyanyn Staryy Lev opublikuvav yikh na spetsialʹniy storintsi. Vy mozhete zavantazhyty yikh tut: https://starylev.com.ua/promotion/elektronni-dytyaci-knygy-bezkostovno


Konkurs:

Regulamin konkursu

Plakat konkursowy


Biblioteka czynna:
Poniedziałek 8.00-18.00
Wtorek 8.00-18.00
Środa 8.00-18.00
Czwartek 8.00-18.00
Piątek 8.00-15.00
Sobota 9.00-13.00
 
Jak być tolerancyjnym? – zajęcia biblioterapeutyczne  dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rybniku

Konferencja „Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha” [Jan Paweł II] – kultura góralska w edukacji.

W dniu 9 grudnia 2021 r. odbyła się konferencja „Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha” [Jan Paweł II], która była połączona z 15-leciem RODNiIP „WOM” w Rybniku. Konferencję otworzyła Pani Beata Białowąs – Członek Zarządu Województwa Śląskiego a przybyłych gości powitała Pani Sylwia Bloch – Dyrektor RODN i IP „WOM” w Rybniku.

Ks. Jakub Gojny wygłosił prelekcję „Góry metaforą życia” a Pani Beata Szołtysek – nauczyciel konsultant RODN i IP „WOM” w Rybniku – „Góralskie fascynacje w literaturze polskiej”. Następnie odbył się koncert kapeli „GÓRALSKA HORA”.

Bogusław Lalik – wiceprezes Stowarzyszenia Natura i Ekologia, koordynator Związku Podhalan Oddziału Górali Śląskich podsumował Rok Górali w Województwie Śląskim.  Pani Sylwia Bloch podsumowała działalność  Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku w 15-lecie. Odbyły się także podsumowania konkursów: „Po góralsku w przedszkolu i nie tylko”, „Muzyką malowane. Na góralską nutę” oraz wojewódzkiego konkursu na scenariusz lekcji związany z Rokiem Górali. Odbył się występ dzieci z przedszkola nr 18 w Rybniku.

Podczas konferencji otwarte było stoisko koronki koniakowskiej, gdzie można było podziwiać piękne wyroby.


Konkurs na lapbook patriotyczny rozstrzygnięty!!!

Dnia 9 listopada o godz. 10.00 w siedzibie RODNiIP “WOM” w Rybniku zebrała się komisja oceniająca nadesłane w konkursie prace. Zadanie było trudne, bo lapbooki zaskakiwały kreatywnością, treścią i formą. W końcu, po burzliwych obradach, decyzją komisji przyznano I, II i III miejsce w każdej grupie wiekowej oraz wyróżnienia.


Przedstawicielki RODN I IP “WOM” w Rybniku – Pani Anna Węgrzyn i Pani Małgorzata Kokot – uczestniczyły w I Śląskim Konwencie Klimatycznym “Climate-Con 2021” w Katowicach.
Celem tej konferencji jest edukacja i podniesienie świadomości w zakresie poprawy jakości powietrza – zarówno w samorządach, jak i w społeczeństwie. Z uwagi na problem złej jakości powietrza w Polsce wydarzenie w głównej mierze skupia się na tematach związanych z poprawą jakości powietrza. Tematyka poprawy jakości powietrza jest prezentowana w szerszym ujęciu, tj. w kontekście wyzwań, przed którymi stoją miasta i regiony dążąc do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 i 2050r., a także w kontekście zmian klimatu.

Zajęcia biblioterapeutyczne dla uczniów klasy III SP nr 9 w Rybniku “Tolerancja”

Zajęcia biblioterapeutyczne dla uczniów klasy I SP nr 9 w Rybniku “Jak poradzić sobie ze złością?”

W dniach 25-26.10.2021 r. odbyło się szkolenie dla nauczycieli “Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”. Jest to ogólnopolski program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia. Jego celem jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
 Trenerki: Małgorzata Kokot i Anna Węgrzyn

Na konkurs wpłynęło 67 prac młodych twórców.
Organizatorem konkursu były: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rybniku i Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej “WOM” w Rybniku. Uczestnikiem konkursu mogło być każde dziecko z klas 1 – 8 szkoły podstawowej z województwa śląskiego, a nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych – uczniom z klas 1 – 3 i uczniom z klas 4 – 8.Miesiąc Bibliotek Szkolnych został ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship).
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (ISLM) , coroczne święto bibliotek szkolnych na całym świecie. W tym roku odbywa się pod hasłem „Fairy Tales and Folk Tales around the World”, czyli „Baśnie i legendy z całego świata”. Linia „ Dawno, dawno temu. . . ” od razu przenosi nas do magicznego świata książek, dzięki któremu możemy zajrzeć w życie wróżek, goblinów i nie tylko. Są historie przekazywane z wielu pokoleń o przeszłości, które uczą nas o ludzkich wartościach i kulturze. To wyjątkowy czas dla bibliotek szkolnych i ich czytelników do pokazania atrakcyjności i wartości tego miejsca oraz korzyści płynących z czytania.
Organizatorzy przygotowali materiały w postaci:
(materiały w jęz. angielskim)
Zapraszamy do organizowania ciekawych akcji włączając w nie uczniów i nauczycieli.
“Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

była lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Z tej okazji w czytelni naszej biblioteki udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku z opiekunami oraz zaproszeni goście.