Zajęcia plastyczne “Wiosenne inspiracje” z dziećmi ukraińskimi i polskimi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rybniku
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem
“Biblioteka – świat w jednym miejscu”
8-15.05.2022 r.
Corocznie Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek. Jest to program promocji czytelnictwa oraz bibliotek.
Cele programu: podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji, zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Nauczycielom polecamy stronę Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej “WOM” w Rybniku. “WOM” Rybnik zaprasza do skorzystania z oferty szkoleń KALENDARZ SZKOLEŃ. Polecamy WOMikowe kolorowanki – pobierz załącznik.
Zapraszamy do zabawy wraz z Womikiem: escape room w bibliotece
W piątek 22 kwietnia w bibliotece odbyły się zajęcia plastyczno-techniczne dla dzieci ukraińskich i polskich. Było kolorowo, świątecznie, kreatywnie i wesoło.
Wady i zalety każdego z nas – zajęcia biblioterapeutyczne dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rybniku
Mam tę supermoc w sobie – zajęcia biblioterapeutyczne dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rybniku
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rybniku proponuje wsparcie dla uchodźców z Ukrainy:
- Korzystanie z bezpłatnego Internetu.
- Skanowanie, kserowanie i drukowanie niezbędnych dokumentów.
- Dla dzieci polecamy książkę „Bajki ukraińskie”, zawierającą tekst w języku ukraińskim i polskim. Księgozbiór w języku ukraińskim będzie na bieżąco wzbogacany.
- Zestawienie bibliograficzne „Jak rozmawiać z najmłodszymi o trudnych tematach – wojnie, uchodźcach”.
- Wystawę książek zawartych w zestawieniu bibliograficznym.
- Polecamy 27 książeczek w wersji elektronicznej dla dzieci w różnym wieku. Na specjalnej stronie zamieściło je wydawnictwo książek familijnych Stary Lew ze Lwowa. Można je pobrać tutaj: https://starylev.com.ua/promotion/elektronni-dytyaci-knygy-bezkostovno
- Język polski jako obcy – nauczanie
- Uczeń cudzoziemski w środowisku szkolnym
Hubernsʹka pedahohichna biblioteka v Rybnyku, shcho znakhodytʹsya na vulytsi Khrobreho, 27, proponuye taku pidtrymku bizhentsyam z Ukrayiny:
- Vykorystannya bezkoshtovnoho Internetu.
- Skanuvannya, kserokopiyuvannya ta druk neobkhidnykh dokumentiv.
- Dlya ditey rekomenduyemo knyhu «Bajki ukraińskie» z tekstom ukrayinsʹkoyu ta polʹsʹkoyu movamy. Knyhobirnya ukrayinsʹkoyu movoyu bude postiyno popovnyuvatysya.
- Bibliohrafichnyy spysok «Yak hovoryty z naymenshymy na neprosti temy – viyna, bizhentsi».
- Vystavka knyh, vklyuchenykh do bibliohrafichnoho spysku.
- My rekomenduyemo 27 elektronnykh knyh dlya ditey riznoho viku. Simeynyy knyhovydavetsʹ lʹvivʺyanyn Staryy Lev opublikuvav yikh na spetsialʹniy storintsi. Vy mozhete zavantazhyty yikh tut: https://starylev.com.ua/promotion/elektronni-dytyaci-knygy-bezkostovno
Konferencja „Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha” [Jan Paweł II] – kultura góralska w edukacji.
W dniu 9 grudnia 2021 r. odbyła się konferencja „Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha” [Jan Paweł II], która była połączona z 15-leciem RODNiIP „WOM” w Rybniku. Konferencję otworzyła Pani Beata Białowąs – Członek Zarządu Województwa Śląskiego a przybyłych gości powitała Pani Sylwia Bloch – Dyrektor RODN i IP „WOM” w Rybniku.
Ks. Jakub Gojny wygłosił prelekcję „Góry metaforą życia” a Pani Beata Szołtysek – nauczyciel konsultant RODN i IP „WOM” w Rybniku – „Góralskie fascynacje w literaturze polskiej”. Następnie odbył się koncert kapeli „GÓRALSKA HORA”.
Bogusław Lalik – wiceprezes Stowarzyszenia Natura i Ekologia, koordynator Związku Podhalan Oddziału Górali Śląskich podsumował Rok Górali w Województwie Śląskim. Pani Sylwia Bloch podsumowała działalność Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku w 15-lecie. Odbyły się także podsumowania konkursów: „Po góralsku w przedszkolu i nie tylko”, „Muzyką malowane. Na góralską nutę” oraz wojewódzkiego konkursu na scenariusz lekcji związany z Rokiem Górali. Odbył się występ dzieci z przedszkola nr 18 w Rybniku.
Podczas konferencji otwarte było stoisko koronki koniakowskiej, gdzie można było podziwiać piękne wyroby.
Konkurs na lapbook patriotyczny rozstrzygnięty!!!
Dnia 9 listopada o godz. 10.00 w siedzibie RODNiIP “WOM” w Rybniku zebrała się komisja oceniająca nadesłane w konkursie prace. Zadanie było trudne, bo lapbooki zaskakiwały kreatywnością, treścią i formą. W końcu, po burzliwych obradach, decyzją komisji przyznano I, II i III miejsce w każdej grupie wiekowej oraz wyróżnienia.
- logo
- plakat w jęz. ang
- plakat w jęz. pol.
“Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej
była lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Z tej okazji w czytelni naszej biblioteki udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku z opiekunami oraz zaproszeni goście.