Aktualności

W okresie wakacji od 29 czerwca do 11 września 2020 roku biblioteka czynna w godzinach 8.00-15.00.

W soboty biblioteka nieczynna.


Kurs kwalifikacyjny z zakresu Zarządzania Oświatą

 edycja czerwiec 2020 ==> zapisz się!!!

UWAGA – kilka wolnych miejsc


V OGÓLNOPOLSKI KONKURS „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”
EDYCJA 2019/2020

Mistrzostwa Powiatów

WYNIKI


Trwa XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem:Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”, po raz pierwszy zorganizowany w przestrzeni wirtualnej.


Wsparcie dla nauczycieli w pracy zdalnej – prezentacja


Szanowni Państwo,

informujemy, że od 6 maja 2020 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rybniku wznawia działalność w ograniczonym zakresie. Poniżej podajemy zasady korzystania ze zbiorów. W trosce o Państwa bezpieczeństwo bardzo prosimy o ich stosowanie.

 • Działalność wznawia wyłącznie Wypożyczalnia.
 • Biblioteka jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-18.00, w piątek 8.00-15.00, w soboty nieczynna.
 • Czytelnicy mają obowiązek dezynfekować dłonie przy wejściu oraz korzystać z własnych maseczek i rękawiczek.
 • Na terenie biblioteki może przebywać jednorazowo maksymalnie 2 czytelników. Przy ladzie może znajdować się tylko 1 czytelnik.
 • Książki prosimy zamówić za pośrednictwem katalogu online lub mailowo (pbwrybnik@wom.edu.pl). Na terenie biblioteki nie ma możliwości korzystania ze stanowisk komputerowych.
 • Kserokopie artykułów z czasopism prosimy zamówić mailowo. Zamówienia należy składać na adres: pbwrybnik@wom.edu.pl lub pod nr tel. 32 4222059 (odbiór w bibliotece, w dniu uzgodnionym z bibliotekarzem).
 • Czytelnia pozostaje zamknięta do odwołania.

Informujemy, że zamówienie nie zostanie zrealizowane, jeśli Czytelnik nie uregulował należności za przetrzymanie książek. Prosimy o wcześniejsze uregulowanie należności przelewem na konto:

52 1090 2590 0000 0001 4144 4946, tytułem: opłata za przetrzymanie książek.


Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

pod hasłem “Zasmakuj w bibliotece”

8-15.05.2020 r.

Corocznie Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek. Jest to program promocji czytelnictwa oraz bibliotek.

Cele programu: podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji, zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Z okazji Tygodnia Bibliotek PBW organizuje:

 • Warsztaty online “Tagxedo – chmura wyrazów”
 • Warsztaty online “Jak tworzyć własne awatary – Voki”
 • Warsztaty online “Blabberize – mówiące zdjęcie”
 • Warsztaty online “Animoto – krótki film ze zdjęć”
 • Warsztaty online “Photo Story 3 dla Windows – tworzenie prezentacji ze zdjęć”
 • Warsztaty online “ToonyTool – mini komiks”
 • Wystawę malarską artystów regionalnych – Beaty i Kazimierza Piksa (zobacz online)
 • Wystawę okolicznościową “Tydzień Bibliotek” (zobacz online)
 • Krzyżówka “ze smakiem” do pobrania – (książki ze smakiem) – (rozwiązanie)

Nauczycielom polecamy stronę Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej “WOM” w Rybniku, gdzie znajdują się materiały, linki oraz informacje, przygotowane przez nauczycieli konsultantów, przydatne w zdalnym nauczaniu.

“WOM” Rybnik zaprasza do skorzystania z oferty szkoleń online:  KALENDARZ SZKOLEŃ

Polecamy WOMikowe kolorowankipobierz załącznik


Darmowy e-book

Wydawnictwo Olesiejuk poleca darmową książkę elektroniczną dla dzieci o koronawirusie.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie  pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania  horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez FACEBOOK #StayAtHome  i #WorldBookDay.”

 

Źródło: http://www.pik.org.pl/komunikaty/813/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-2020


Informujemy, że konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych “Mój ulubiony bohater literacki” odbędzie się w późniejszym terminie.


KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,

w trosce o bezpieczeństwo publiczne i w związku z potencjalnym zagrożeniem związanym z koronawirusem oraz nowymi regulacjami prawnymi MEN w tym zakresie, informujemy, że Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rybniku wraz z filią w Raciborzu zostaje zamknięta do 24 maja 2020 r. włącznie.

W związku z powyższym nie będą realizowane zamówienia oraz zwroty książek. Aktualne wypożyczenia zostaną przedłużone o 30 dni, a kary za niezwrócone w tym czasie zbiory nie będą naliczane.

Wszystkie zaplanowane w siedzibach głównych bibliotek oraz w ich filiach wydarzenia z udziałem publiczności zostają odwołane. O nowych terminach będziemy informować na bieżąco.

Pracownicy biblioteki udzielają informacji drogą e-mailową: pbwrybnik@wom.edu.pl.


W związku z ograniczeniem funkcjonowania biblioteki proponujemy naszym Czytelnikom skorzystanie z usługi skanowania materiałów (artykułów z czasopism) dla celów edukacyjnych. Zainteresowanych Czytelników prosimy o wysyłanie zamówienia na adres email: pbwrybnik@wom.edu.pl. Zamówienie powinno zawierać: tytuł artykułu, autora, tytuł czasopisma, rok i numer wydania oraz strony publikacji. Czas realizacji usługi wynosi max. 5 dni roboczych. O możliwości wykonania usługi ze względów technicznych decyduje bibliotekarz.


WOMikowe kolorowankipobierz załącznik


WSPARCIE DLA NAUCZYCIELI – pomoce w zdalnym nauczaniu
przydatne materiały, linki, informacje – RODNiIP “WOM” Rybnik


Pomoce dla nauczycieli w nauczaniu zdalnym

 

 

 


Materiały edukacyjne, platformy, strony i serwisy internetowe  polecane przez MEN


Sejm ustanowił patronów roku 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. 2020 rok będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.


Dzień Nauki Polskiej


Zapraszamy do udziału w konkursie

 

Regulamin i załączniki


W dniu 12. 02.2020 r.  odbyło się szkolenie “Kreatywność – twórcza fantazja”. Udział w nim wzięli nauczyciele bibliotekarze regionu.


Zapraszamy do udziału w konkursie

 

Regulamin konkursu

Plakat do pobrania


Zajęcia biblioterapeutyczne

Jak radzić sobie z trudnościami?


Notka o autorceZajęcia biblioterapeutyczne

Pomaganie innym


Finał akcji:


Zapraszamy do współpracy i przyłączenia się do naszej akcji.

„Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach”.

Dary przyjmujemy w naszej placówce :

PBW w Rybniku, 44-200 Rybnik, ul. Chrobrego 27 od 15 listopada do 20 grudnia 2019 r. od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki (pon.-czw. 8.00-18.00, pt.8.00-15.00).

Co do paczki : Rodacy-Bohaterom_Lista-artykułów-do-paczki


Wystawa pokonkursowa “Mój pupil”, czynna od 02 grudnia 2019 r. do 10 stycznia 2020 r. Zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.


Zajęcia biblioterapeutyczne

Szacunek i życzliwość


Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

 • Zajęcia biblioterapeutyczne

Jubileusz 70-lecia PBW w Rybniku

Dnia 23 października w Zespole Edukacyjno-Artystycznym Przygoda w Rybniku odbył się Jubileusz 70-lecia naszej biblioteki. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele miasta i województwa śląskiego, dyrektorzy szkół i bibliotek, emerytowani nauczyciele-bibliotekarze oraz czytelnicy. W części artystycznej wystąpił Zespół Edukacyjno-Artystycznego Przygoda oraz odbył się koncert Artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Uczestnicy wysłuchali także wykładu „Książka w nowoczesnym procesie edukacji i terapii” dr Wandy Matras-Mastalerz, obejrzeli jubileuszową wystawę i otrzymali monografię biblioteki.


Wystawa JubileuszowaOgólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania gościliśmy przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Rybniku. Wspólnie czytaliśmy fragmenty wybranych bajek. Podczas spotkania została przeprowadzona zabawa integracyjna. Na pożegnanie dzieci otrzymały słodki poczęstunek.


OSIEM LEKTUR NA ÓSME NARODOWE CZYTANIE

Spotkanie odbyło się we wrześniu 2019 r. w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rybniku. Przygotowane fragmenty ośmiu nowel czytali uczniowie z Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku wraz z opiekunem oraz nauczyciele bibliotekarze z PBW w Rybniku i filii w Raciborzu. Została przedstawiona prezentacja multimedialna na temat autorów nowel, a także przygotowana okolicznościowa wystawa.

Czytaliśmy fragmenty:

 1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
 2. Dym – Maria Konopnicka;
 3. Katarynka – Bolesław Prus;
 4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;
 5. Orka – Władysław Stanisław Reymont;
 6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;
 7. Sachem – Henryk Sienkiewicz;
 8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Wystawa prac uczniów rybnickich i powiatowych szkół podstawowych i ponadpodstawowych biorących udział w cyklicznym konkursie  „Bóg – Honor – Ojczyzna – Pamięć”.

Organizatorami imprezy historycznej byli: OM NSZZ „Solidarność Pracowników Oświaty” w Rybniku oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 8 w Rybniku.

Hasło przewodnie  tegorocznej edycji  brzmiało: Powstania śląskie i ich uczestnicy .

Zapraszamy na wystawę w dniach 16.09 – 30.10.2019 r. w godzinach pracy biblioteki.


Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020

 1. Profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.
 2. Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
 3. Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
 4. Rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów.
 5. Rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów, w tym bezpieczne i celowe wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.
 6. Tworzenie oferty programowej w kształceniu zawodowym. Wdrażanie nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego.